סיורים בירושלים

OUTMIND – סיורים בירושלים לימי כיף וגיבוש לעובדים

סיורים בירושלים - יום כיף
מסלול 1 - ירושלים של מעלה וירושלים של מטה

נתחיל מגבוה ונרד אל מתחת לאדמה…

נפתח בתצפית מיוחדת על ירושלים של מעלה מטיילת ארמון הנציב, שם נראה את ירושלים פרוסה לפנינו. נשלב בתצפית את ההיסטוריה המגוונת של עיר זו ופריסת ארוחת בוקר טעימה. נסייר על טיילת חומות העיר העתיקה, נעבור באתרי הרובע היהודי ונבקר בכותל המערבי. אחרי ארוחת צהרים, נרד להכיר את ירושלים של מטה. נבקר במנהרות הכותל התת קרקעיות הנמצאות מתחת לרובע המוסלמי.

מסלול 2 - מתחנה לטחנה ועוד...

נבקר במתחם תחנת הרכבת הראשונה בארץ ישראל, ולאחר ארוחת בוקר נצא לסיור רגלי קליל בגבעת התנ"ך הפורחת, במתחם תיאטרון החאן הירושלמי ששימש אכסניה לשיירות בדרך לירושלים. נמשיך דרך גשר הסינמטק לכיוון משכנות שאננים, נספר את סיפור היציאה מהחומות של יהודי הישוב הישן בירושלים ואיך השר משה מונטיפיורי תמך בכך.

נסע לשוק מחנה יהודה הססגוני. נהנה מארוחת צהרים ואחריה נסייר בין דוכני השוק, נהנה מחוויית קולות, ריחות וטעמים ונסיים בשכונת נחלאות, נשמע על משפחת בנאי, "בוסתן ספרדי" והרב לוין, רב אסירי המחתרות.

מסלול 3 -דתות בירושלים

שלוש דתות מונותאיסטיות שמו את ירושלים במרכז הווייתם. היהודים בנו את שני בתי המקדש על הר המוריה הוא הר הבית, ומתפללים לכיוון ירושלים מכל מקום בעולם. הנוצרים מציינים את השבוע האחרון בחייו של ישוע בירושלים, את צליבתו ואת תחייתו. המוסלמים מציינים את ירושלים במסעו של מוחמד נביאם למסגד הקיצון (מסגד אל-אקצא). קחו את כל הקדושה הזו, הכניסו אותה לקילומטר רבוע, וקיבלנו את "עיר הקודש" שלנו…

לאחר ארוחת בוקר שתמלא אותנו כוחות, נתחיל מתצפית ממגדל דוד, ונצא לסיור רגלי בעיר העתיקה , סיור שיעבור ברובע הנוצרי (כולל ביקור בכנסיית הקבר ובדרך היסורים), ברובע היהודי (כולל ביקור בכותל המערבי ובבית הכנסת החורבה) עם תצפית להר הבית, ולאחר ארוחת צהרים נבקר ברובע הארמני ובמתחם הר ציון (קבר דוד וחדר הסעודה האחרונה).

מסלול 4 - עין כרם וסביבתה

עין כרם. שם הכפר העתיק מהדהד כמו מרכז חקלאי עתיק. ואכן הכפר הציורי ישב בלב אזור פורה עם מדרגות חקלאיות (טראסות), ובמרכז הכפר מעיין שכבה.

נתחיל את סיורנו בארוחת בוקר בשטח, ונצא לטיול רגלי קל בהרי ירושלים, נכיר את חקלאות השלחין שאפיינה את האזור ונגיע בסיום המסלול לעין כרם, כיום שכונה בדרום ירושלים.

בכפר שבהרים נולד יוחנן המטביל, וכנסיות בכפר מנציחות תקופות שונות בחייו. נשוטט בין סמטאות הכפר, נבקר במנזרים ונבין את חשיבות המקום לצליינים הנוצרים הרבים. נשמע על אוצרות זהב בקירות הבתים, על סיפורי אהבה שהיו בכפר (ועוד יהיו) ועל נסיונות השימור של הכפר בפני הקידמה.

מסלול 5 -נזירות בצפון מדבר יהודה

מדבר יהודה משך אליו מאז ומתמיד הרפתקנים, מתבודדים ונזירים. נזירות מדבר יהודה התפתחה במאה הרביעית לספירה במנזרים שהוקמו במדבר הקרוב לעיר הקדושה ירושלים.

בסיור נכיר את תופעת הנזירות המדברית, נצפה מהר הצופים למדבר, נהנה מארוחת בוקר בפארק שמיר, ואחריה נבקר באתר "השומרוני הטוב", נמשיך לאתר הטבילה בנהר הירדן (קאסר אל יהוד), שם נכיר את סיפורי המקרא הקשורים לאתר (יהושע בן נון, אלישע הנביא) ואת הסיפור הנוצרי של יוחנן המטביל.

נבקר בכנסיה פעילה יפיפיה (סנט גריסימוס), ונכיר את ההבדלים העיקריים בזרמי הנצרות. לאחר ארוחת צהרים נבקר בתצפית מיוחדת על מנזר סנט ג'ורג' שבנחל פרת (הוא ואדי קלט).

מסלול 6 - "ירושלים הרים סביב לה" (תהילים). 

"ירושלים הרים סביב לה" ואנחנו נצפה על העיר המיוחדת הזו מההרים. נבקר בהר השמחה, הר המשחית והר האדירים.

הר השמחה הוא השם שנתנו הצלבנים להר עליו נמצא קבר הנביא שמואל (נבי סמואל). לאחר פריסת ארוחת בוקר, נשמע את ההיסטוריה המרתקת של האתר, נביט על ירושלים מצפון ונמשיך להר הזיתים הוא הר המשחית. נביט על ירושלים ממזרח, נראה איך התפתחה ירושלים מימי דוד המלך ועד ימינו, ואת השליטים הרבים שעברו בעיר.

לאחר ארוחת צהרים נבקר בתצפית ארמון הנציב (הר אדירים), התצפית הדרומית של ירושלים ונסכם את היום.

מסלול 7 -דגים בירושלים

בואו נשלב סיור רגלי קל בהרי ירושלים, נהנה מהחורש הים התיכוני ומפריחה עונתית של צמחי ופרחי ההר. נבקר ביד קנדי, נעבור בשרידי תרבות חקלאית קדומה ונבקר במעיינות שכבה המאפיינים אזור זה, ננוח בעין לבן ליד בריכות המים היפות ונבקר באקווריום החדש שנפתח לאחרונה בגן החיות התנכי.

מסלול 8 - פריחה בנחל קטלב וביקור במערת הנטיפים

בואו נצא אל הטבע של הרי ירושלים. לאחר פריסת ארוחת בוקר, נגיע לנחל קטלב הנקרא כך על שמו של עץ הקטלב בעל הגזע האדום. נלך לאורכו במגמת ירידה, נכיר את החורש הים תיכוני ואת הפרחים והצמחים באזור, ואת האגדות הקשורות לצבעו האדום של הקטלב….

נגיע בסוף המסלול לנחל שורק, נבקר בתחנת הרכבת של בר גיורא ולאחר ארוחת צהרים נסע לבקר במערה הקארסטית המיוחדת, היא מערת הנטיפים (מערת אבשלום).

מסלול 9 -חוויות בעמק האלה

עמק האלה מהווה מפגש בין קרבות תנכיים הרואיים, כמו הקרב בין רועה הצאן הג'ינג'י  הצעיר דוד והענק הפלישתי גוליית, לבין קרבות כנגד הרומאיים בתקופת הבית השני (המרד הגדול ומרד בר כוכבא).

לאחר פריסת ארוחת בוקר בחרבת חנות, נלך בדרך הקיסר הרומית, נהנה מהחורש הים תיכוני המקיף אותנו ומסיפור הדרך. נבקר בתל עזקה ונספר את סיפור הקרב בין דוד וגוליית, נסייר בכפרים יהודאיים מימי בית שני (חרבת עתרי, חרבת מדרס ו/או חרבת בורגין) שנחרבו לאחר המרידות ברומאים (המרד הגדול ומרד בר כוכבא).

נאכל ארוחת צהרים טעימה ונסיים את סיורנו בביקור במערת הנטיפים המיוחדת.

מסלול 10 - סיור לרשויות בדמוקרטיה הפרלמנטרית

במדינת ישראל נהוגה שיטת ממשל המכונה "דמוקרטיה פרלמנטרית". אחד מעקרונות הדמוקרטיה הוא עקרון "הפרדת הרשויות". בירושלים נמצאים מרכזי הרשויות השונות: המחוקקת (הפרלמנט/הכנסת), המבצעת (הממשלה) והמחוקקת (בית המשפט).

לאחר ארוחת בוקר בשטח, נבקר בכנסת ישראל ובבית המשפט העליון, נדון בסוגיות דמוקרטיות שונות ונהנה מגן הורדים המחבר בין הרשויות השונות ומארוחת צהרים במתחם הסינמה סיטי הסמוך. 

מסלול 11 - ערב ירושלמי קריר בעיר החדשה

בשעות הערב, מזג האויר הירושלמי מתקרר (כן, גם בקיץ) ואווירת העיר הקסומה מתגברת.

נתחיל בתצפית על ירושלים, מטיילת ארמון הנציב. לאחר פריסת ארוחת ערב, נסקור את העבר המפואר של העיר ואת ההווה שלה, ונצא לסיור רגלי לאורך "הקו העירוני" שחצה את העיר עד מלחמת ששת הימים (1967). נבקר באתרים לאורך גיא בן הינום (הסינמטק הירושלמי, חוצות היוצר, פארק טדי, שער יפו וככר צה"ל) ומשם נסע למחנה יהודה, השוק העירוני הצבעוני, שבשעות הערב הופך למרכז בילוי מרתק.

מסלול 12 - ערב ירושלמי קריר בעיר העתיקה

סיור ערב מיוחד וקריר בעיר העתיקה.

לאחר ארוחת ערב קלה וטעימה, נלך לשער יפו, אחד משמונת שערי העיר העתיקה. נכנס לאווירת הערב היורדת על העיר, נשוטט בסימטאות בין אתרי הקדושה לשלוש הדתות. נבקר בכנסיית הקבר המרשימה תמיד, והמיוחדת בשעות הערב. לאחר הביקור נעלה על גגות השוק לתצפית על הר הבית, נבקר ברובע היהודי ונספר את סיפורם של בתי הכנסת המיוחדים (הספרדיים, הקראי, תפארת ישראל, החורבה) נבקר בכותל המערבי, נבין למה הוא הפך להיות למקום החשוב ביותר ליהודים, ונסיים בסיור במנהרות הכותל התת קרקעיות והמיוחדות.

מסלול 13 - אוכלוסיות בירושלים

ירושלים היא העיר הגדולה ביותר בישראל. בסיורנו נדבר על הדמוגרפיה הירושלמית המורכבת ועל אוכלוסיות הזקוקות לתמיכה.

לאחר פריסת ארוחת בוקר, נבקר ב"יד שרה" המעניקה שירות ותמיכה לבעלי לקויות שונות (קיימת אפשרות להשתתף בסדנת בניית קביים ב"יד שרה"). נבקר במפעל התכשיטים YVEL, המכשיר מקצועית עולים מאתיופיה לקבלת מקצוע מוכר, ונבקר ב"בית של סוזן", מפעל המעסיק נוער בסיכון ומכשיר אותם לאומנות הזכוכית והקרמיקה.

מסלול 14 - הכפר הציורי אבו גוש. לא רק חומוס טעים

כמה דקות מירושלים, יושב הכפר אבו גוש. הכפר הגדול משלב בין אסלאם ונצרות, כולל מסעדות רבות ומפורסם גם בכך, שבמלחמת העצמאות, תושבי הכפר מחמולת אבו-גוש, הכריזו על "ישיבה על הגדר" בקרבות בין מדינת ישראל הצעירה לשכניה.

נבקר בכנסיות המפורסמות "גבירתנו של ארון הברית" שם מתקיים כל שנה פסטיבל מוסיקה בינלאומי, בכנסיה הצלבנית והמנזר הבנדיקטיני ובמסגד החדש והמרשים, שנבנה בתרומתו של נשיא צ'צ'ניה.

ביו לקוחותינו:

לקוחות OUTMIND
צור קשר

לדף הבית לחצו כאן 

לרשימת קונספטים נוספים לימי גיבוש בצפון/דרום/מרכז לחצו כאן

חייגו 072-395-0743 או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: